Podělím se s vámi o čerstvou zkušenost. Klientka (25 let) zrušila svoje životní pojištění. Na dotaz, proč tak učinila, odpověděla, že se dostala ke skvělé investici, a pokud by se jí stala nějaká nemilá zdravotní událost, tak ji ta investice finančně zajistí.

Inu – myšlenka dobrá, proč ne. Má to ale dva zádrhely:

  • Za prvé – fungovalo by to tehdy, pokud by už dnes měla klientka v té investici takové množství prostředků, které se rovná hodnotám pojistných částek, které na pojistce měla. Hádejte, jak velká aktiva tam může mít, když začala nedávno a příjem má do 20ti tisíc měsíčně a ještě platí hypotéku. Miliony jistě ne. Z tohoto pohledu je teda zajištěna tisícovkami, ale ne miliony.
  • Za druhé – pokud by ty prostředky (v odpovídající výši) ležely na spořicím účtu, výborně. Na vyváženém diverzifikovaném portfoliu – dobrá. Ale už z principu je velmi nerozumné vsadit celé svoje zajištění zdraví (hypotetickou částku ve výši několika milionů, které bude potřebovat v invaliditě) do velmi volatilní investice.

O jakou investici tedy konkrétně šlo? Svoje peníze ukládá do kryptoměn. Můj názor je, že kryptoměny jsou zajímavým projektem a mohou mít budoucnost. Stojí za to si je z legrace vyzkoušet na malé částce. Vsadit však na to svoje zdraví? To jistě ne. Ona však šla ještě dál. Investuje do firmy, která pronajímá těžící zařízení pro těžbu kryptoměn. Teď … v době, kdy těžaři v celém vypínají těžící rigy, protože hodnota kryptoměn oproti loňsku spadla o 83% a těžba se neoplatí, protože elektřina je dražší než vytěžená hodnota.

Mimochodem – firma, kam moje klientka začala investovat, má na svém webu uvedené vysoké garantované výnosy. Jednoduché vyhledání firmy na Googlu však odhalilo negativní reference na internetových diskuzích, a její majitelé jsou spojováni s podvody, ponziho schématy a daňovými úniky.

Navíc – vládám a centrálním bankám se existence kryptoměn vůbec nelíbí a snaží se je jakkoli omezit nebo zregulovat. Nikdo neví, zda se kryptoměny někdy zvednou nebo zůstanou jen zajímavostí pro nadšence, což z nich dělá naprosto nevyhovující alternativu životní pojistky.

Naše doporučení je – odradit klienty od takových hloupých nápadů, jako je nahrazovat životní pojištění velmi, velmi riskantními investicimi. Ať už je to společnost ve spojitosti s kryptoměnami, směnky z pochybných projektů, dluhopisy mladých společností, které nejsou schopné si sehnat peníze jinak, nebo forex.

Ing. Ondřej Blaštík