Na začátek si povíme krátký příběh. Farmáři uteče kůň. Sousedi říkají – To je smůla, že vám utekl kůň, že? On na to – Smůla nebo štěstí, to já nevím, jediný co vím je, že mi utekl kůň. Ten kůň se vrátí a přivede stádo divokých koní. Sousedi říkají – To je štěstí, že vám takhle přivedl ty koně, že? A on na to – Smůla nebo štěstí, to já nevím, jediný co vím je, ten kůň přivedl nějaký koně. Na jednom z těch divokých koní jezdí jeho syn, náhle spadne a zlomí si nohu. Sousedi říkají – To je smůla, ten tvůj syn. On říká – Smůla nebo štěstí, to já nevím, jediný co vím je, že syn spadl a zlomil si nohu. Pak přijdou verbíři a verbují kluky do války a toho s tou zlomenou nohou neodvedou. Sousedi říkají – To je štěstí, že zrovna měl tu zlomenou nohu.
Teď pár střípků informací z trhů.
- George Bush, tehdejší americký prezident, v září 2008 prohlásil, že je třeba 700 miliard dolarů jako suma, kterou je třeba poskytnout finančnímu systému jako injekci. Donald Trump nyní plánuje použít 2,2 bilionu dolarů na pomoc s koronavirem. To je víc jak 3x tolik, než před 11ti lety. A pro zajímavost… je to přibližně taková hodnota, jako hodnota všech Bitcoinů. Proto je důležité pochopit závažnost dopadů v ekonomice, když se schyluje k takovým drastickým opatřením. Z dlouhodobého hlediska je nutné volné peníze investovat a ne držet na bankovních vkladech, tam máme jistotu. Jistotu ztráty.
- Na podobné téma mluví i Markéta Šichtařová – shlédněte krátké video:
https://www.youtube.com/watch?v=oK5lR848AqE - K 9.4.2020 – 17 milionů Američanů je bez práce. Před týdnem to bylo 6,5 mil. Týden předtím 3,5 mil. Toto číslo již přesáhlo úroveň ze dna minulé krize roku 2009. Černé scénáře hovoří o 30% nezaměstnanosti v blízké budoucnosti USA. Přečtěte si krátký článek ekonoma Lukáše Kovandy: https://www.kurzy.cz/zpravy/539765-nezamestnanost-v-usa-leti-vzhuru-podle-fedu-muze-presahnout-32-procent-ve-30-letech-pritom/
Proto je dobré mít částečně zainvestováno i v tomto trhu, protože tyto špatné zprávy se již v cenách aktiv promítly. - Ceny akcií klesly v březnu v průměru o 30%. Ekonomové se dělí na dvě skupiny:
a) optimisty, kteří radí okamžitou investici, protože tato krize bude typu „V“ a očividně jsme za dnem.
b) na pesimisty, kteří díky fundamentu i technické analýze předpokládají krizi typu „U“ nebo „L“ (pro méně znalé… písmenko symbolizuje tvar křivky očekávaného vývoje).
Množí se ale i názory, že stávající stav může být i tzv. „Bull trap“, neboli past na býky. Pro vysvětlení pomůže obrázek níže… zdánlivý návrat k normálu je vystřídán dalším poklesem. Viz nákres vlevo a realita na pravém obrázku.
Kdo si na pravém obrázku na první pohled myslel, že se jedná o stávající situaci… bohužel. Byl to Bull trap v roce 2008. Když poodkryjeme následující vývoj, situace vypadala takto:
To je ale smůla, že situace vypadá teď tak zle, že?
Smůla nebo štěstí, to já nevím, jediný co vím je, že trhy jsou nyní za ceny, jaké byly v roce 2018. Kdybychom se potkali letos v lednu a nabídl bych vám koupit aktiva za ceny, co byly před dvěma lety, jistě byste neváhali ani minutu a koupili byste. Pokud toto připustíme jako fakt, tak vše ostatní je jen strach. Proto také jeden z nejúspěšnějších investorů Nathan Rotschild pronesl:
Investuj, když na ulici teče krev. Teď teče.
Protože ale nevíme, jestli před námi není schovaná past na býky, pořád platí naše doporučení – neinvestovat jednorázovým nákupem, ale rozložit v čase. V každém případě – Kdy jindy začít investovat, když ne teď.
Autor: Ondřej Blaštík