Cestovní pojištění k platební kartě dostanete nabídnuto prakticky v každé bance ať už zdarma nebo za mírný poplatek, který je strháván měsíčně nebo ročně. Spoustu Čechů spoléhá na takové pojištění jako na jedinou pojistnou ochranu v zahraničí. Častým prodejním argumentem je, že až pojede klient do zahraničí tak je pojištěn a nemusí si sjednávat cestovní pojištění, navíc pojištění platí celoročně na opakované cesty. Je to však výhoda?
Základní platební karty a základní pojištění
Pojištění k platebním kartám má obvykle nízké limity krytí na léčebné výlohy a asistenční služby. Běžný rozsah je v rozmezí 1 – 3 mil. Kč.
Dále je pak rozdíl v rozsahu krytí jak dle území (Evropa, Svět) a taky co do aktivit, které při své zahraniční cestě budete dělat. Manuální práce je úplně tabu.
Klientům doporučujeme stejně jako některé pojišťovny krytí pro Evropu alespoň na částku 5 mil. Kč a pro svět minimálně 10 mil. Kč, nejlépe 20 mil. Kč a více.
Proč tak vysoké částky?
V roce 2018 převzal server opojisteni.cz článek z Rakouska, kdy Wiener Städtische, platila náklady léčení při zápalu plic včetně transportu klienta domů z Tahiti částku bez mála 8 mil. Kč.
Za vše mluví i příklady klientů jednoho z našich partnerů Axa assistance.
Prémiové platební karty a prémiové účty
Zde se může jednat o úplně jinou situaci, kdy součástí účtu je cestovní pojištění včetně řady připojištění na vysoké limity pro celou rodinu např. 10 mil Kč.
Kdy tedy pojištění k platební kartě?
- Pro strýčka příhodu nebo pro lidi žijící v blízkém pohraničí, kteří např. jezdí každý týden na nákup potravin do Německa.
Pro případy rodinné dovolené v létě u moře nebo v zimě v Alpách je vhodné si sjednat zvlášť cestovní pojištění a navýšit tak limit krytí na léčebné výlohy a asistenční služby. Připojistit i asistenční služby k vozidlu, případně rizikové sporty, storno zájezdu atd.
Na cesty mimo Evropu rozhodně sjednat cestovní pojištění a hledat nejvyšší limity krytí.
Ivan Macho