Na tyto a další otázky se mě ptají klienti, kteří se zatím nikdy s investováním nepotkali, nebo když už, tak jen v novinových titulcích Blesku. Neptají se jen klienti, ale i poradci, kteří se zaměřují spíše na jiné části finančního poradenství, než na investice.
Na otázky se dá odpovědět různě. Ovšem nejuspokojivější odpověď podá pohled do historie. Pojďme se podívat na krátké čtyřminutové video, kde známý statistik Hans Rosling ukazuje, jak se za posledních 200 let vyvíjelo 200 států.
Na ose X je znázorněn výdělek lidí a na ose Y průměrný věk dožití. Tedy vlevo dole jsou státy s chudými a nemocnými lidmi, vpravo nahoře s bohatými a zdravými. Je zajímavé se dívat, jak která země v průběhu času putovala po grafu.
My si však všimněme jednoduššího trendu a to – v průběhu času se státy dostávají víc a víc doprava a nahoru. To znamená – lidé se dožívají vyššího věku a bohatnou.
Záludná otázka – když se lidé dožívají vyššího věku a bohatnou, budou potřebovat více elektřiny, vzroste prodej aut, stavebních pozemků, domů, jídla, mobilních telefonů, nábytku, počítačů, cukrovinek, oblečení, léků, služeb jako například zdravotnictví, vzdělávání, IT, zábava atd? Ano, nepochybně.
Stojí tedy za to stát se částečnými spolumajiteli společností, které toto budou zajišťovat? To je přece dobrý nápad, který mi vydělá peníze. Avšak investice do jednotlivých firem, případně nákup jednotlivých dluhopisů jsou činnosti velmi náročné na znalosti a čas a také velmi rizikové (možná odhalíte příští Apple a dost možná taky investujete do něčeho, co za pět let skončí).
Mnohem jednodušší je investovat přes podílové fondy či jiný z mnoha investičních nástrojů, který vybere několik desítek společností z různých oborů a z různých zemí, aby se co nejvíc eliminovalo riziko, takže by to pro mě znamenalo jen jednorázově cca 10 minut času?
Ano, podle mě je 10 minut investovaného času a konkrétní suma pravidelně posílaná trvalým příkazem velmi jednoduchá cesta k tomu, stát se spolumajitelem společností, které mohou vydělat. A když některá z těch společností se neukáže zrovna jako vítěz, jistě bude vítěz nějaká jiná, ve svém fondu jich mám mnoho. Lidé budou pořád jíst, jezdit v autech, kupovat počítače a platit si za léky. Pokud někdo viděl video a nevěří ve dvousetletý vývoj směrem doprava a nahoru, a ptá se, jestli teď někdy nemůže dojít k válce, která by v jednom okamžiku všechny výše jmenované společnosti poslala k šípku, pak jsou tu ještě akcie zbrojařských společností a konzerváren.
Ovšem pozor – negeneralizujme, že všechny investice vedou k blahobytu a bohatství. Bohužel existují i projekty předem odsouzené k neúspěchu. Ovšem kdo z klientů si přečte emisní podmínky dluhopisu nebo se podívá do prospektu podílového fondu, aby viděl, z jakých společností se skládá a blížeji se na to podívá? Téměř nikdo. Málokdo si vůbec přečte v KIIDu, o čem ta investice je. Bohužel. Proto je na finančních poradcích, aby toto za klienty dělali, informace jim filtrovali a srozumitelně podávali.
Ing. Ondřej Blaštík